Proces výstavy
fotovoltaické elektrárny

Jak postupujeme v jednotlivých fázích 

Realizujeme fotovoltaické elektrárny pro firmy od roku 2009, a proto víme, že se vždy vyskytne řada situací, které mohou mít značný vliv na její výstavbu. I když jsme schopni na tyto situace včas a rychle reagovat, přesto může celý proces výstavby trvat několik měsíců.

Na procesu „krok za krokem“ vám ukážeme, jaké okolnosti je potřeba zohlednit a na co si dát pozor.

1.

Úvodní analýza

V úvodní analýze posuzujeme využitelnost a efektivitu FV elektrárny. Mezi dvě zásadní kritéria patří výše spotřeby elektřiny a velikost využitelné plochy.

„Co je důležité na začátku“

  • Využitelnost plochy – je nutné zohlednit zastínění, světlíky, statiku budov, nevhodnou střešní krytinu, požární odstupy a odstupy od hromosvodů, jistících prvky na střeše a přístup k technologiím na střeše. U zemních instalací je limitující nevhodný typ pozemků nebo ochrana půdy, plynovody, vodovody, nadzemní a podzemní kabelová vedení.
  • Vyrobená energie – ne vždy je dobré počítat s maximální možnou vyrobenou energií. Pracujeme vždy s individuálním přístupem, kdy využíváme data z hodinové spotřeby jednotlivé společnosti. V ní jsou zohledněny výkyvy ve spotřebě, směnnost firmy, oborové zaměření podniku atd.

Délka zpracování 1 až 2 týdny

2.

Žádost na distribuci

Jakmile víme výkon budoucí FV elektrárny, pošleme vypracovanou žádost o připojení do distribuční sítě (ČEZ Distribuce, EG.D, PRE Distribuce). Pokud distributor vydá nějaké omezení, vyhodnocujeme jeho dopad na projekt a navrhujeme další postup.

„Vliv distributora“

  • Distributor není povinen dát k připojení povolení. Jsou oblasti, kde je kapacita sítě prozatím vyčerpána.
  • Můžete dostat povolení, ale jen pro FVE s nižším výkonem.
  • Distributor dá povolení, ale zakáže přetoky energie do sítě, což znemožní případné využití komunitního sdílení.

Rozhodnutí až 2 měsíce

3.

Statické posudky

V případě střešních FV elektráren řešíme se žádostí o připojení souběžně také statické posudky střech. V některých případech mohou proces dokonce zastavit.

„Riziko spojené se statikou“

  • Pokud statický posudek odhalí skryté problémy, může to zpozdit instalaci elektrárny. Na druhou stranu tím firma získá přehled o nedostatcích stavby a může zajistit potřebné opravy nebo rekonstrukci nosných prvků budov.
  • Statický posudek je jedním ze základních dokumentů potřebných k získání stavebního povolení.

Vypracování posudku 3 až 4 týdny

4.

Projektová dokumentace

K úspěšnému zvládnutí projektové dokumentace jsou velmi důležité dlouholeté praktické zkušenosti, které máme. Jednou ze zásadních příprav projektu je i zajištění požárně bezpečnostního řešení (PBŘ), bez kterého hasiči nepovolí žádnou fotovoltaiku. PBŘ popisuje stav, jakým způsobem z hlediska požární bezpečnosti ovlivní fotovoltaika budovu, a jaká opatření k eliminaci ohrožení jsou třeba provést (např. hasicí přístroje). PBŘ je požadováno i pro FVE bez stavebního povolení. Víme, jak správně vyplnit formuláře a komunikovat s dotčenými orgány, abychom celý proces schvalování zrychlili a úspěšně dokončili.

Často musíme reagovat na odlišné připomínky a požadavky, které se u institucí v jednotlivých krajích značně liší. Stejně tak se liší i rychlost získání stavebního povolení u různých stavebních úřadů.

„Proč jsou důležité předchozí zkušenosti“

  • Musíme pracovat s nedostatečnou projektovou dokumentací budov a střech. U velkých projektů necháváme zaměřit geodetem všechny omezující prvky na střeše. Odhalujeme také ucpané odtokové kanály na střeše, o kterých majitelé budov mnohdy netuší či nekvalitu střešní krytiny.

U zemních instalací:

  • Někdy se objeví sítě, které nejsou nikde evidovány (voda, kanalizace, elektřina do sousedícího areálu) a je nutné to nově zapracovat do projektu.
  • Na pozemku či v okolí pozemku je rostlina nebo živočich, kteří jsou chráněny, a proto výstavbu nepovolí orgány životního prostředí.
  • Pokud by FV elektrárna nějak zasahovala do ochranného pásma sousední parcely, nemusí její majitel dát pro výstavbu povolení a plánovaná plocha se musí zmenšit.
  • Může se stát, že nad pozemkem vedou netypické sítě, o kterých vlastník netuší (např. radio paprsek vedoucí ve výšce budoucích panelů).

Zpracování projektové dokumentace a požárně bezpečnostního řešení do 1-2 měsíců.

5.

Stavební povolení

Zajištění stavebního povolení není jen o podání kompletní projektové dokumentace, PBŘ a statického posudku na stavební úřad, ale předchází tomu několika měsíční příprava. Součástí podkladů dodaných k žádosti jsou stanoviska řady úřadů. Vždy je mezi nimi stanovisko hasičského záchranného sboru, které zasíláme k žádosti PBŘ. Dále je ve většině případů požadováno i stanovisko hygieny.

„Neexistuje jednotná metodika ani přístup stavebních úřadů.“

  • Občas se setkáme s požadavkem na stanovisko Ministerstva obrany, stanoviska veterinární správy, stanovisko řízení leteckého provozu.
  • V případě zemní instalace řešíme stanovisko odboru územního plánování, stanoviska utilitních společností k vyjádření sítí, zpracováváme žádosti o vyjmutí ze zemědělského půdního fondu a řadu dalších dokumentů.
  • Nicméně ani to nemusí stavebnímu úřadu stačit, a následně si vyžádá další podklady a stanoviska, která musíme vždy zapracovat do projektové dokumentace.

Zajištění stavebního povolení do 2-4 měsíců.

6.

Výstavba FV elektrárny

Samotnou výstavbu elektrárny obvykle ovlivňují pouze situace, které nelze snadno předvídat.

„Možná rizika“

Nepřízeň počasí:

  • zemní instalace: výkopy plné vody či sněhu, zamrzlá půda
  • střešní instalace: vítr, déšť, námraza a sníh (ohrožují bezpečnost osob na střeše)

Logistické problémy:

  • dopravu panelů mohou zpozdit stávky v přístavech, problémy s nedostatkem kontejnerů z Číny do EU, problémy v Suezkém přístavu (uvízlá loď, odklonění dopravy kvůli pirátům…)

Možné problémy před spuštěním

7.

Spuštění provozu

Pro spuštění FV elektrárny do ostrého provozu je nutná kolaudace. Souběžně s kolaudací a licencí zajišťujeme povolení ke spuštění od ČEZU/EGD/PREdi. Zde také čerpáme z našich zkušeností, protože u každého distributora se liší metodika a procesy.

„Co může spuštění zbrzdit“

  • Požadavky na kolaudaci se liší mezi různými stavebními úřady. 
  • Licence má sice jasnou metodiku, avšak jednotliví úředníci na ERÚ vyžadují různá doplnění, což prodlužuje proces jejího získání.
  • Požadavky a podmínky ke spuštění FVE se liší dle typu distributora – není jednotná jak napříč společnostmi, tak ani uvnitř jednotlivých společností. Každý technik u distributora může požadovat něco jiného. Liší se i reakční doby.
  • V řadě případů nejsou jasné ani termíny, a proto bohužel nelze garantovat finální datum spuštění.

Souhlas ke spuštění trvá v rozmezí týdnů až měsíců

8.

Údržba a servis

Pro dosažení maximálního výkonu fotovoltaické elektrárny nabízíme pravidelnou údržbu a servis. V dlouhodobém horizontu to šetří náklady na jednorázové opravy, které mohou vzniknout v důsledku nedostatečného servisu.

„Přehled činností“

  • Hlavní oblasti servisu
    – opravy a údržba
    – preventivní kontroly
    – pravidelný monitoring elektráren
    – administrace (reporty, výkazy na OTE, aktualizace předpisů, plnění zákonné legislativy…)
    – termovizní měření solárních panelů
    – pravidelná elektrorevize
  • V případě zemních FV – sekání trávy
  • Přehled úkonů záručního a pozáručního servisu vždy detailně specifikujeme.

Záruka na dílo 3 roky

Jsme pojištěni na škody v hodnotě 50. mil. Kč

Používáme střídače od izraelského výrobce

BESS baterie